Oil Pulling – úžasná olejová terapia

navod ako robit oill pulling s kokosovym olejom

Všetko, čo by ste mali o Oil Pullingu vedieť. Stručný prehľad otázok a odpovedí o Oil Pullingu, prevratnej olejovej terapii pre zdravie nie len ústnej dutiny a zubov.

Oil Pulling – úžasná olejová terapia

Prečo skúsiť Oil Pulling?

Naše ústa sú domovom miliárd baktérií, vírusov, plesní a iných parazitov a ich toxínov. Práve tieto druhy baktérií a ich toxické splodiny spôsobujú ochorenie ďasien, zubný kaz a prispievajú k mnohých ďalším zdravotným problémom, vrátane artritídy či ochorenia srdca. Náš imunitný systém neustále bojuje s týmito „výtržníkmi“. Ak je náš imunitný systém preťažený, či už nadmerným stresom, zlou stravou, cigaretami a pod., tak sa tieto organizmy šíria po celom tele a spôsobujú sekundárne infekcie a chronické zápaly, čo vedie k sérii zdravotných problémov.

Olej má schopnosť extrahovať z krvi toxické látky bez toho, aby narušil zdravú mikroflóru tela. Práve jazyk a ústna dutina sú, čo sa týka jemných vlásočníc a spojiviek, najcitlivejšie, preto práve tu olej pôsobí najúčinnejšie. Navyše olej, ako prírodný emulgátor, ústa aj  zuby dokonale vyčistí. Ďalšie výhody Oil Pullingu pre zdravie ústnej dutiny:

  • Celkové posilnenie zubov, ďasien a čeľuste
  • Prevencia ochorenia ďasien a úst
  • Prevencia zápachu z úst
  • Prevencia suchosti úst a hrdla
  • Možno celostnej liečby čeľustného kĺbu a všeobecnej bolestivosti v oblasti čeľustí

oil pulling - olejová terapia pre zdravie

Čo je Oil Pulling?

Liečebná metóda Oil Pulling má pôvod v ajurvédskej medicíne. V modernej medicíne bol jej zástancom Dr. F. Karachi, MD, ktorý touto technikou liečil aj chronické ochorenie krvi a artritídu. Oil Pulling spočíva v tom, že si každý deň ráno nalačno vložíte do úst lyžicu oleja (najlepšie panenského v bio kvalite) a premáľate ho v ústach pomedzi zuby a popod jazyk 15 až 20 minút. Ako keď si ústa vyplachujete ústnou vodou. Čas je nutné dodržať, pretože približne 20 minút trvá, kým sa krv z celého tela prečerpá cez ústnu dutinu. Ak budete cítiť, že to potrebujete, môžete si olej behom 20 minút vymeniť za nový. Po dokončení procedúry olej NEPREHĹTATE, ale VYPUĽUJETE do koša (aby netuhol v odpade a nespôsobil problémy), pretože je plný baktérií, toxínov, hnisu a hlienu! a ústa si vypláchnete čistou vodou, prípadne vodou s malým množstvom soli a umyjete si zuby čistou zubnou kefkou bez pasty. Odporúčam použiť aj škrabku na jazyk alebo obyčajnú čajovú lyžičku, pretože budete mať na jazyku biely povlak, ktorý treba odstrániť. Vypľutý olej, by mal byť bielej farby a vodnatej konzistencie, iba vtedy bol Oil Pulling efektívny.

Oil Pulling je najlepšie robiť ráno na lačný žalúdok, no možno ho opakovať aj trikrát denne, ale vždy pred jedlom.

Aký olej použiť na Oil Pulling?

Slnečnicový, sezamový a kokosový olej sú pre Oil Pulling najpoužívanejšie. Dôležité je, aby boli lisované za studena. Ja dávam prednosť panenskému kokosovému oleju hlavne pre jeho príjemnú chuť a schopnosť redukovať baktérie. Olivový olej neodporúčam. Čítala som mnohé diskusie, kde sa ľudia sťažovali, že po jeho použití sa im sfarbili zuby do žlta.

HEALTH LINK BIO Kokosový olej extra panenský 400ml

Je Oil Pulling nepríjemný alebo bolestivý?

Keď som Oil Pulling robila prvý raz, cítila som sa trochu divne, ale nie nepríjemne. Zistila som, že Oil Pulling s kokosovým olejom je oveľa jednoduchší, ako s inými olejmi. Ak si dám lyžicu kokosového oleja do úst, tak mám minútu, než sa zohreje a rozpustí, a za ten čas si zvyknem na prítomnosť oleja v ústach. Osvedčilo sa mi začínať s menším množstvom kokosového oleja. Prvé dni som si dávala len kávovú lyžičku a olej som menila za nový vždy po 10 minútach. Pri výmene oleja si zároveň moje ústa trošku odpočinuli od premieľania, takže ma ani neboleli líca.

Na aké zdravotné ťažkosti zaberá Oil Pulling?

Oilpulling.com uvádza nasledujúce zdravotné ťažkosti, na ktoré Oil Pulling zaberá: akné, alergia, artritída, bolesť chrbta a šije, zápach z úst, zubný absces, bronchitída, chronická únava, hypertenzia, kolitída, Crohnova choroba, zápcha, zápal zubov, paradentóza, krvácanie ďasien, dermatitída, diabetes, ekzémy, hemeroidy, nespavosť, migréna, žalúdočné vredy, PMS, zápal dutín, astma,… (a množstvo ďalších zdravotných problémov.) Oil Coconut Research Center tiež podporuje Oil Pulling.

Osobne som zistila, že po Oil Pullingu sú moje zuby belšie a oveľa hladšie.  Ďasná a jazyk sú pekne ružové. Taktiež sa mi rozjasnila a vyčistila pleť. Takže ja som spokojná.

 oil pulling s kokosovým olejom

Kedy možno vidieť výsledky Oil Pullingu?

Rýchlosť účinku je individuálna. Oil Pulling môže účinkovať ako kúzlo takmer okamžite. Niektorí ľudia uvádzajú úľavu od určitých ťažkostí už po prvom raze.  Menšie problémy často zmiznú behom niekoľkých dní. Vážnejšie, chronické problémy môžu vyžadovať niekoľko týždňov alebo niekoľko mesiacov, alebo aj viac, v závislosti na spôsobe životného štýlu. Neľakajte sa, ak by sa vám náhodou stalo, že sa krátko po začatí terapie príznaky ochorenia zhoršia. Je to len prvá fáza liečenia.

Oil Pulling odporúčam

Moja intuícia a skúsenosti hovoria, že Oil Pulling pomáha, takže ja ho odporúčam. V porovnaní s inými formami detoxikácie je Oil Pulling lacný, príjemný a jednoduchý. Nevyžaduje diéty, hladovanie, nepríjemné klystíre, drahé vitamíny… V podstate všetko, čo musíte urobiť, je vypláchnutie úst olejom, podobne ako by ste používali ústnou vodou. Je to presne tak jednoduché, ako to znie, a ak sa vykonáva správne 20 minút, má veľmi silný vplyv na čistenie a liečenie nielen úst a zubov, ale celého tela. A je úplne neškodný. Dajte vedieť v komentároch, či ste Oil Pulling skúsili a ako ste boli spokojní s výsledkami.

oil pulling pre zdravie ústu a celého tela | schlabonski.de

Páči sa Vám naša stránka? Tak naše články zdieľajte a odporúčajte ich svojim priateľom. Vďaka za podporu smile

  1. Ja to urcite vyzkousim.

  2. Prečítala som si článok a presvečil ma. Idem do toho. Bude to od zajtrajška môj ranný rituál :)

  3. Tak pullingujem ako som písala a je to super :) konečne nemám v ústach ako v „polepšovni“ :) :)

  4. V amerike uz o tom vysla cela kniha Oil Pulling Therapy: Detoxifying and Healing the Body Through Oral Cleansing.
    Nieco to urcite do seba ma.

  5. cize to mam 2-krat menit olej? po 10 minutach? a ktory olej ua studena lisovany? to je jedno ne? napr. tento? 100% Bio Kokosový olej KULAU Gourmet

    • Mike, olej nemusíte meniť. Môžete celých 20 minút premieľať ten istý. Ja ho po 10 minútach mením, len ak mi je pocit použitého oleja v ústach nepríjemný. Niekedy vydržím s jedným olejom celých 20 minút. Záleží, aký mám pocit v ústach. Po pár dňoch oil pullingu si isto nájdete systém, ktorý vám bude vyhovovať. Základ je dodržať 20 minút. KULAU kokosový olej nie je panenský, takže moja voľba by to nebola. Určite odporúčam použiť panenský kokosový olej.

      • Dobrý deň,

        chcel by som sa opýtať na jednu informáciu ohľadom Kokosového oleja KULAU. Na základe čoho tvrdíte, že tento olej nie je panenský? Aká je definícia panenského kokosového oleja?

        Ďakujem za odpoveď

        • Dobrý deň, Marek.
          Moje tvrdenie sa opiera iba o informácie uvedené na prednej etikete výrobku. Je označený 100% bio kokosový olej. Nie je na ňom uvedené, že je panenský. Nemám to ako overiť, teda mi ostáva riadiť sa etiketou, ale ešte som nevidela panenský olej, ktorý by to nemal výrazne uvedené na etikete, nakoľko táto informácia je pre olej výrazný benefit.
          Len stručne k definícii panenského kokosového oleja (podrobnejšie v pripravovanom článku): Oleje, na ktorých nie je uvedené, že sú panenské, sú spravidla všetky vyťažované chemickými postupmi a následne tepelne spracované, aby sa zahriatím chemikália odparila. Ak je označenie panenský/virgin, tak olej nesmie byť chemicky vyťažovaný ani vysokotepelne upravovaný.

          • Pekný večer,

            keď už tvrdíte nejakému návštevníkovi Vašej stránky, že niektorý produkt je taký, či onaký, boli by podľa môjho názoru vhodnejšie si preveriť o tom produkte viac ako len to (dnes si zistíte na webe úplne všetko), čo je napísané na prednej etikete. Lebo na prednej etikete nemusí nevyhnutne „kričať“ veľkým písmom „PANENSKÝ“.

            Obsah webu by mal mať výpovednú hodnotu pre návštevníka a opierať sa o fakty.

            Niečo o panenskom kokosovom oleji:

            Pri kokosových olejoch (na rozdiel od olivových, kde sú jasne definované postupy, kedy sa môže nazývať „panenský“ alebo „extra panenský“) je označovanie „panenský“ možné uviesť vtedy, ak sa na jeho výrobu použije LEN čerstvá kokosová dužina (nie copra) a proces nezahŕňa chemické alebo tepelné úpravy. Panenský / za studena lisovaný (najlepšie z prvého lisovania) sa môže získavať dvoma metódami (suchou alebo mokrou).

            Taktiež nie je legislatívne nevyhnutné označenie „panenský“ a často sa používa „za studena lisovaný“ – čo vlastne znamená to isté (teda neprešiel tepelnou úpravou).

            Na KULAU stránke (www.kulau.sk) je uvedený aj postup výroby oleja a taktiež niekoľkokrát označené, že je za studena lisovaný. Rovnako ako aj na etikete: (nezahrievaný, nedeodorovaný, nerafinovaný), z prvého lisovania atď.

            Berte to len ako môj postreh k téme a myslím, že by bolo na mieste návštevníka, kt. sa pýtal na KULAU, informovať o tejto skutočnosti.

            Ďakujem a prajem veľa úspechov

            M

          • Dobrý večer, Marek.
            Ak už tvrdíte, že niektorý produkt je taký, či onaký, boli by vhodné uviesť tento fakt na etikete. Ja ako bežný spotrebiteľ /zákazník/ predsa nie som povinná pred nákupom vyhľadávať a študovať „skryté“ špecifikácie výrobku. Rovnako nie som médium, aby som videla na zadnú stranu etikety bez toho, aby bola odfotená alebo aby som výrobok držala v ruke.
            Napísala som len môj názor a dnes, ako píšte, sa dá na webe zistiť všetko, takže každý má možnosť info hľadať. Otázne je, či to niekto bude robiť, keď je na trhu dostatok panenských kokosových olejov s jasným označením. Moja logika mi hovorí: Prečo by výrobca vlastnosť „PANENSKÝ“ na etikete neuviedol, pokiaľ by mu to výrobný postup dovoľoval, veď panenský je žiadaná, vyhľadávaná vlastnosť oleja a markantne zvyšuje hodnotu a predajnosť výrobku.
            Berte to len ako môj postreh k tomuto výrobku: Ak je KULAU kokosový olej panenský, je veľmi nešťastné a výrobku to neprospieva, že to nie je viditeľne uvedené na etikete. O čom svedčí táto debata :)

          • Súhlasím, nech si spraví každý svoj názor na základe našich príspevkov, ale aj tak mi nedá napísať poslednú vec o tom, aké rozdelenie kokosových olejov existuje nech majú ľudia jasno. Áno to máte pravdu, že „lisovanie za studena“ sa týka lisovacieho procesu a nevypovedá to o surovine, z ktorej sa lisuje. Presne kvôli tomuto je na etikete kulau oleja popísané, že je nerafinovaný, nedeodorovaný, nebielený a je na jeho výrobu použitá ČERSTVÁ KOKOSOVÁ DUŽINA z prvého lisovania – to je vlastne kľúčová charakteristika PANENSKÉHO KOKOSOVÉHO OLEJA.

            „Kokosový priemysel“ definuje dva typy kokosových olejov: Rafinovaný (zvyčajne označovaný ako RBD) alebo Nerafinovaný (zvyčajne označovaný ako PANENSKÝ).

            Samozrejme teraz neriešim kvalitu chuti/arómy jednotlivých olejov rôznych značiek, lebo už je kvalitných kokosákov v EU v poslednej dobe celkom dosť, ale to, že ak je kokosový olej definovaný (či už na obale, internete alebo kdekoľvek, kde sa pojednáva o tomto oleji) ako nerafinovaný a z čerstvej kokosovej dužiny, tak to znamená, že je panenský. Ak by nebol panenský/nerafinovaný, tak je potom jedine rafinovaný/RBD. Takže ak napíšete o akomkoľvek kokosovom oleji, že nie je panenský, tak to znamená, že je potom rafinovaný (získaný z copry a zahrievaný viac ako dovoľuje definícia panenského) a to je to zavádzanie, o kt. som písal v predchádzajúcich príspevkoch. Iné zatriedenie neexistuje. Samozrejme, že každý má právo si vybrať ten, kt. mu šmakuje a vyhovuje najviac, len mi ide o to, aby sa definovali jednotlivé značky pravdivo. Toť vše :)
            A synonymum „panenský = zastudena lisovaný“ som nemyslel z gramatického hľadiska a generalizovane, ale konkrétne na ten náš s ohľadom na dodatočný popis charakteristiky na obale – len pre úplnosť.

          • Zdravim po dlhej dobe odkedy som prispel sem prispevok sa rozsirila debata o Kulau oleji. Ano cital som o tomto oleji a tiez som cital o vyrobnom postupe. Tiez sem mozem vlozit proces vyroby toho oleja:

            Prasknutie kokosového orecha ručným nástrojom (1. voľba)

            Príprava kokosovej dužiny na lisovanie

            Lisovanie kokosovej dužiny (za studena)

            Odstredenie obsiahnutého mlieka

            Koncentrovaný kokosový tuk sa ochladí na -20°C

            Pri teplote okolo 40°C sa kokosový tuk roztopí

            Opakované odstredenie, opakovaná strata vody

            Filtrácia prostredníctvom filtra z celulózy na získanie čistého kokosového oleja

            Skúška vlhkosti

            Skúška obsahu látok

            Naplnenie do fliaš

          • ano este som zabudol na ich stranke pod danom produkte maju napisane ze tento olej citujem “ Kokosový olej sa nepoužíva iba v kuchyni, ale je aj patentovaný pleťový prípravok a prípravok na vlasy. Existujú samozrejme aj ďalšie možnosti využitia ako napr. prirodzené bielenie zubov,.. „. Samozrejme na ich stranke sa tiez docitate ze tento olej nepouziva ziadne farbiva atd. Ano je divne ze som sa tu pytal len ma zaujimal nazor ostatnych uz len kvoli svojej neistote aj ked na ich off. stranke to maju uvedene.

          • Mike, zvážte všetky informácie a urobte podľa seba.
            Ešte k Vami citovanému popisu zo stránky KULAU o patentovaní kokosového oleja ako prípravku na pleť a na vlasy. Je to zaujímavá informácia, najmä s ohľadom na skutočnosť, že nič prírodné v nepozmenenej forme sa nedá patentovať.

        • btw, kulau kokosák je odporúčaný na vyprážanie… ale panenské kokosáky sa neodporúčajú na vyprážanie lebo čmudia.

          • Dobrý večer admin :) (žiaľ neviem vaše meno)

            ja netvrdím, že na etikete tento fakt nie je, ako som písal v poslednom odstavci – to je odpísané z etikety. To nie sú žiadne skryté špecifikácie – sú predsa uvedené ako na výrobku, tak na stránke produktu.

            Teraz tu neriešime, ale grafiku a rozloženie textov na etikete, či je to napísané napravo alebo naľavo :) lebo tieto informácie tam sú, akurát nie uvedené slovom „panenský“ a nie hneď na prednej strane, ale na boku.

            Mňa zarazilo to, čo ste napísala v tom zmysle, že „nevidíte to na prednej strane, tak automaticky to nie je panenský olej“. To bol veľmi rýchly súd, nemyslíte :) ? Ako som písal vyššie synonymum pre panenský kokosový olej je zastudena lisovaný, čiže zákazník sa dostane k tejto informácii ihneď, ak pootočí dózu (čo je bežná prax pri nákupe akéhokoľvek tovaru, ak s ním zákazník prichádza do styku prvý krát). Čiže ja vravím, že tento fakt je uvedený na výrobku v plnom rozsahu. Vy však tvrdíte, že nie je – a to len preto, že nie je vyjadrený, pre vás konkrétnym „slovíčkom“.

            Ak by aj tak zostal zákazník v neistote, tak je bežná prax, že si dohľadá tieto info na webe alebo na inom médiu (no myslím, že ten web je dnes prvá voľba).

            K tej poznámke: „Napísala som len môj názor a dnes, ako píšte, sa dá na webe zistiť všetko, takže každý má možnosť info hľadať. Otázne je, či to niekto bude robiť, keď je na trhu dostatok panenských kokosových olejov s jasným označením.“ – nad týmto žasnem, lebo ja som reagoval na situáciu, kedy naozaj niekto na webe (konkrétne „mike“) sa dožadoval informácie na stránke zaoberajúcej sa kokosovými olejmi niečo o jednej zo značiek a čakal od vás „dôveryhodného zdroja o kokosových olejoch“ informáciu, na ktorú hľadal odpoveď. Vy ste mu však na základe nepreverených info poskytla zavádzajúcu odpoveď. Tu je podstata – ON CHCEL HĽADAŤ INFO, SPÝTAL SA A DOSTAL NEPRAVDIVÚ INFO.

            Mňa len mrzí fakt, že keď v rámci fór alebo komentárov sa vyskytujú nepravdivé info o jednotlivých produktoch na základe takýchto (pre mňa veľmi vlažných prieskumov), tak to zavádza zbytočne ľudí a kazí meno daného „brandu“.

            Ďalšia vec je, že sa to pýtal človek, kt. ten olej zrejme má, teda si len chcel overiť, či aj tento olej sa hodí na pulling. Vy ste mu odpovedala ako admin webu, kt. poskytuje dôveryhodné info o kokosových olejoch. No keďže ste nemala možnosť ešte KULAU vyskúšať, tak je jasné, že mu nemôžete podať 100% podloženú odpoveď na jeho otázku o konkrétnej značke produktu – lebo on sa pýtal na konkrétnu značku. A podávať info LEN na základe prezretia si prednej strany etikety na obrázku mi príde veľmi málo. Ja som narážal hlavne na túto skutočnosť. Pre mňa je bežnou praxou totiž zistiť priamo u výrobcu/distribútora/predajcu, že ako to je a v najlepšom prípade ho citovať. Vtedy sa dá hovoriť o overenej informácii „z prvej ruky“ a čitateľ dostane presne to na čo sa pýtal.
            Takto by to malo vyzerať, ak má web pôsobiť edukatívne. „postujúci/vysvetľujúci“ by sa mal dopátrať k tejto info zo všetkých dostupných zdrojov a až potom napísať o charaktere produktu to, či ono. Takéto info ocenia aj čitatelia – verte mi. Keďže je asi zrejmé, že som z KULAU, nechcem týmto robiť žiadnu reklamu a verím, že to tak ani neberiete. My si však zakladáme na presných info. Rovnako som takto už pár krát hájil aj konkurenčné značky pred zákazníkmi, pretože sa dostali z nejakých zdrojov k zavádzajúcim info a pre mňa, ako milovníka kokosových produktov, je úplne logické vysvetliť ľuďom veci tak ako naozaj sú, bez ohľadu na to, či to nosí logo naše alebo konkurencie. Ak mám overené, že daný produkt je kvalitný, tak nebudem predsa písať, že nie je :), no nie?

            Verím, že to neberiete v zlom, ani som to tak nemyslel, len som chcel uviesť veci na pravú mieru a upozorniť Vás na tento fakt. A či na to upozorníte „mike-a“ , nech sa dostane k info, na ktorú sa pýtal, už nechám na Vás, ja som chcel povedať len toľko.

            Pekný zvyšok večera prajem a veľa úspechov s webom
            Marek

          • Panenský alebo zastudena lisovaný kokosák možno rovnako použiť na vyprážanie ako rafinovaný… mozes ked si uplne mimo :) :) :) a vyrobca alebo predajca co to opruca detto. na smazenie (vysokotepelne pripravy) sa odporuca parou cisteny kokosovy olej aby nedymil. nie virgin.

          • Dobrý deň,Marek
            Stručne: „Lisovanie za studena“ sa doslova týka lisovacieho postupu a udáva, že pri lisovaní oleja nebola vyvinutá vysoká teplota. To ale nič nevypovedá o príprave suroviny pred lisovaním alebo o čistiacich postupoch po lisovaní. „Lisovaný za studena“ určite nie je synonymom pre „panenský“. Aby bol olej označený za panenský, musí okrem lisovania za studena spĺňať ďalšie kritériá.
            Výroba oleja zahŕňa tri základné kroky: príprava materiálu, extrakcie, a konečné čistenie. Termín „lisovanie za studena“ sa vzťahuje len k druhému kroku – extrakcie.
            Rafinovaný, bielený alebo dezodorovaný olej môže byť lisovaný za studena v štandardnej definícii termínu. (Čím nehovorím, že KULAU je rafinovaý, bielený a dezodorovaný.)

            Nikde netrvrdím, že KUALU kokosový olej je nekvalitný, hovorím, že nie je označený ako panenský. Na varenie by som ho určite použila, na oil pulling mám inú voľbu. Takže platia moje vyššie spomenuté komentáre.
            Sú tu v plnom znení uverejnené aj Vaše reakcie, takže mike a ktokoľvek iný si bude môcť urobiť svoj vlastný záver.

        • Marek, s Váma je těžká mluva když synonymum není synonymum a jeho definice se mění podle potřeby. A také mi není jasné proč výrobce nedá na etiketu jednoduše panenský vždyť tomu všichni rozumíme. Třeba byste se ho mohl zeptat :)

          • Zdravím Gavia, myslím, že som dostatočne vysvetlil ako to bolo myslené a nič sa nemení podľa potreby, keďže som aj od začiatku poukazoval na viacero faktov, ktoré definujú daný olej, že je panenský. Druhá vec je, že keď zákazníkovi niečo nie je jasné, tak si info nájde buď na webe alebo sa jednoducho opýta mailom/telefonicky – to je úplne bežná prax, ktorú u nás návštevníci využívajú. Ja vám na dotaz o udaní „panenský“ na etiketu odpoviem otázkou: Prečo niektorý výrobcovia naopak uvedú len slovko „panenský“ bez ostatného popisu, čo vlastne charakterizuje daný olej, že je panenský? Veľká časť zákazníkov totiž nevie, čo sa za tým skrýva. I keď veľa iných to vie, ale malo by to byť zrozumiteľné pre všetkých, nie? To je, ale na dlhú polemiku, nie do komentov :) Čiže, ak chcete môžeme o tom pomailovať…Každopádne ja som v tomto celom narážal len na správne definovanie konkrétnej značky na základe preverenia údajov, nič iné. Pekný večer prajem

  6. HEINE:
    ak už teda musíme vyprážať/fritovať (i keď je lepšie sa zaobísť bez toho), tak je kokosový olej oveľa bezpečnejšie použiť ako iné oleje (hlavne nepoužívať tie, ktoré obsahujú prevažne nenasýtené mastné kyseliny, lebo pri vysoko-tepelnej úprave dochádza k ich znehodnoteniu a menia sa na škodlivé látky).

    Kokosový olej má vyšší bod varu a obsahuje nasýtené mastné tuky so stredným reťazcom (MCT), teda je stabilnejší aj pri vysokých teplotách, čiže nezačne prskať a tým pádom vytvárať rôzne karcinogénne látky a iné organické zlúčeniny s benzénovým jadrom, napr. akroleín, ktorý je veľmi škodlivý (pri dlhodobom užívaní, i keď čiastkovom môže spôsobovať nádorové ochorenia). Všetok tento sajrajt sa potom dostáva do jedla a následne do vás.
    Panenský alebo zastudena lisovaný kokosák možno rovnako použiť na vyprážanie ako rafinovaný. Rozdiel medzi nimi je ten, že zastudena lisovaný má v sebe vôňu a chuť a rafinovaný nie a ten rafinovaný má ešte o niečo vyšší bod varu. Avšak rafinovaný je už tepelne upravovaný, čiže stráca na výživovej hodnote oproti zastudena lisovanému. Postup výroby rafinovaného však môže byť taktiež viac šetrný, ale aj menej. Od toho sa odzrkadľuje aj jeho cena.
    I keď ja osobne vyprážam veľmi málo, prakticky len sviatočne, tak môžem potvrdiť, že kuracie prsia alebo vyprážaný syr na panenskom kokosáku chutia výnimočne :) Palacinky ani nehovorím.
    Samozrejme, že aj tu platí, sto ľudí, sto chutí – niekomu to šmakuje, inému nie. Poznám taktiež veľa ľudí, ktorí nemajú radi vôbec chuť kokosu, takže je to rôzne od človeka k človeku, no poznám aj veľmi veľa prípadov ľudí, ktorí ohŕňali nos nad vyprážaným jedlom na kokosáku a teraz už na inom ani nerobia. Ak by ste ešte potrebovala poradiť v niečom, tak sa kľudne na mňa obráťte. Pekný večer prajem

    Marek

  7. Skúsil som to a zuby ostali pekné hladké. Aj som schopný dostať niť do medzizubných priestorov, kde to pred tým skoro nešlo.

  8. robím to ale dá sa mi zatial len 5minút lebo ma napína. robím niečo zle?má ešte niekto takýto problém?

    • Lienocka, asi máš silne vyvinutý dávivý reflex. Tiež mám s tým problém, aj tabletky prehĺtať. Ale trénig robí majstra, treba vydržať :) :) :)

  9. Uvidíme čo sa stane. Mám toko problémov,že to prubnem.

  10. Super mi to zabralo na herpes na pere.

  11. Robila som to týždeň, potom som dva dni vynechala, lebo nestíhačky a normálne mi to chýba. Dneska zase pullingujem :)

  12. Aký je kokosový olej od Kingray? Má s ním niekto skúsenosti?

  13. Začal som s oil púlingom lebo mam problémy s ustupujúcimi ďasnámi. Odhalujú sa mi zubné krčky, ktoré ostávajú citlivé. Dúfam, že mi vďaka púlingovaniu prestanú ustupovať ďasná a v najlepšom prípade že sa mi znovu obnovia na pôvodné miesto. Som zvedavý, či sa to podarí.

  14. Poxtivo kloktam a zuby super beleju :)

  15. Casto mi krvacali dasna na oboch stranach ust hore pri stolickach. Robili sa mi tam bolestive ranky, takze sa tam nedalo ani ist zubnou kefkou. Ked som pouzila zubnu pastu proti krvacaniu dasien tak na chvilu prestali a ked som ju prestala pouzivat tak za dva dni zacali zas krvacat. Niekde som citala, ze tieto pasty proti krvacaniu dasien len stiahnu cievky a tie prestanu krvacat ale vobec neliecia problem.
    Uplne bezradna som sa teda rozhodla skusit oil puling. Kupila som si teda kokosak od kingray kedze tu bol odporucany. Krvacanie dasien preslo po styroch dnoch. Po dalsich piatich dnoch sa mi dasna zahojili a neboli bolestive pri cisteni zubov. Prestala som oil puling robit a tri mesiace som mala pokoj. Potom zacalo dasno zasa krvacat (mozno nedostatocna hygiena na zadnych zuboch alebo co) a urobila sa mi tam zasa ranka. Hned som nasadila oil puling a do par dni som mala pokoj a vsetko bolo v poriadku. Oil puling je super vec :)

    • To je proto, ze kokosovy olej je silne antimikrobialni. Kdyz jste prestala, je zrejme, ze mate problem s dasnemi, tj. zvetsene kapsy, kde se ukladaji a kazi zbytky potravy.
      Kokosovy olej kontroluje nezadouci mikroby. Mate-li vsak kapsy, cely process se opakuje, kdyz prestanete delat oil pulling.

  16. Dobrý deň

    môžem používať oil pulling aj namiesto čistenia zubov? :-)
    Pravidelne,každý deň?
    Ďakujem za odpoveď.

    • Dobrý večer.
      Aj pri oil pullingu treba na záver prejsť zuby zubnou kefkou (ale bez pasty). Som presvedčená, že ak to budete robiť pravidelne ráno aj večer, úplne to stačí a komerčné zubné pasty nie je treba. Dôležité však je mať správnu techniku čistenia zubov a kvalitnú zubnú kefku. Mne sa osvedčila curaprox 5460.

      • Ja pouzivam Desert Essence s Tea Tree olejem. Neobsahuje abraziva a fluorid. Zkousel jsem to i bez pasty, ale nejak mi to nesedi.

        • Asi je to všetko o zvyku :) Partner napríklad používa na čistenie zubov iba jemnú kefku a vodu s himalájskou soľou. V našej rodine sme komerčné pasty úplne vylúčili, nielen kvôli fluoridu a ostatným chemikáliám, ale aj pre obsah glycerínu, ktorý bráni remineralizácii zubov. Od Desert Essence nosím v kabelke zubnú pásku s tea tree olejom, ktorá je super.

          • Tá voda s himalájskou soľou má byť v akom pomere? Mohli by ste o tom napísať niečo viac? :) Vďaka.

          • Ja si robím na vyplachovanie úst nasýtený slaný roztok, t. z. že dávam to filtrovanej vody toľko himalájskej soli, až sa prestane rozpúšťať, čiže zostane pár kryštálikov na dne.
            Dá sa dať aj menej, ak by to bolo pre niekoho príliš slané. Vyplachujem si ústa po každom jedle.

  17. Chtěla bych se zeptat, zda je možné praktikovat oil pulling když mám rovnátka? :)

    • Podľa mňa určite. Pokiaľ sú kvalitne nasadené, nemali by sa oil pullingom uvoľniť. Zvýšite tým svoju ústnu hygienu a predídete tvorbe kazu, čo býva pri fixnom zubnom strojčeku (rovnátkach) dosť problém, nakoľko sa zubnou kefkou pre rovnátka nedostanete všade. Smelo do toho :)

  18. Děkuji moc :), před měsíce jsem oil pulling dělala pravidelně, ale jak mi nasadili rovnátka, tak jsem sem si nebyla jistá zda je to možné dělat i s rovnátky. Tak sem moc ráda, že to jde bez problémů :)

  19. dobry den,
    mam pocit, ked si jazykom prejdem po vnutornej strane jedneho zuba, akoby som tam mala nieco uvolnene resp sa mi ta cast hybala. ked si tam prejdem prstom tak sa nic nehybe. je mozno to touto olejovou terapiou nejako „spravit“? stale sa bojim ze sa mi ten zub rozpadne. vdaka

    • Monika. Oil pulling ozdravuje ďasná, preto je vysoko pravdepodobné, že ak máte uvoľnený zub, vďaka oil pullingu sa pekne znovu ukotví. Ak je zub kazový a začína sa rozpadať alebo droliť, treba ho dať opraviť. Existujúce kazy oil pulling nevylieči.

  20. Som veľmi rád že môžem ozdravovať a liečiť svoje zuby a ďasná. Cítim sa veľmi dobre a zubnú pastu zahodím.Použivám health link kokosový olej exstra panenský bio, ktorý môžte kupiť aj v lekárni. 200ml za 3,84eur.Je to úžastná olejová terapia.

  21. Dobrý deň,

    chcela by som sa opýtať či pred Oil pulling-om si môžem umyť zuby pastou alebo nie. Ďakujem za odpoveď.

    • Dobrý deň Niki.
      Nie je to nutné, ale ak chcete, môžete. Vyberajte kvalitné prírodné zubné pasty (alebo si urobte svoju – návod nájdete na tejto stránke) a vyhnite sa paste s flórom.
      Dôležité je vypláchnuť ústa a prečistiť zuby správnou technikou a kvalitnou zubnou kefkou po oil pullingu. Odporúčam vyčistiť aj jazyk (stačí obyčajnou kávovou lyžičkou zoškrabať povlak).

      • Tiež som bol istú dobu proti fluórovým pastám a tak trošku som moc veril všetkému „alternatívnemu“ proti zaužívaným dogmám. Našťastie už uvažujem triezvo či už pri názoroch tej strany alebo ono strany. A momentálne používam pastu s fluórom pretože jej škodlivosť je hlúposť a jej prednosti sú realitou.Samozrejme ma veľmi zaujíma zloženie, takže napr. SLS a niektoré iné lahôdky vrátane parabénov tam mať nechcem, čím sa výber dosť zužuje v podstate na oranžovú elmex alebo lacalut sensitive ( teraz už neviem či aj ostatné elmex sú ok). Je tá elmex aj drahá, cca 3,5 € , čo proti rôznym colgate šmejdom v cenách rádovo desiatok centov je dosť rozdiel, ale verím švajčiarskej paste s dobrým zložením a verím Švajčiarom, ktorí používajú dlhé roky aminofluoridy a majú narozdiel od nás svoje zuby aj v dôchodku. Treba si vytvoriť na veci svoj názor a nie len „papouškovať“ resp. myslieť si , že všetko prírodné je dobré a všetko chemické je zlé, pretože to nie je pravda ani zďaleka…

        • Ďakujem za Váš názor a rešpektujem Vašu voľbu.
          Vplyvom priemyslu a poľnohospodárstva sa celkovo výskyt fluóru v našom životnom prostredí i strave zvýšil, čím môže dochádzať k otrave organizmu týmto prvkom. T. z., že možností, kedy sa do organizmu dostáva fluór (perorálne, inhalovaním) je stále viac, preto nevidím dôvod prijímať ho extra v zubnej paste. Fluor je v minerálnych vodách, čiernom čaji, zelenine a ovocí (vďaka hnojivám, ktoré poľnohospodári používajú), v rybách a aj v mäse.
          Fluor je pre organizmus potrebný, ale dlhodobý nadmerný prísun do organizmu vedie k zdravotným problémom (napr. pri zuboch je to fluoróza).
          Gro pri zdraví zubov leží na správnej technike čistenia zubov, pravidelnosti čistenia zubov a kvalitnej jemnej zubnej kefke. Veľa urobí aj kvalitná strava.

          • To každopádne, že technika a strava sú veľmi podstatné. Fluor v paste neslúži na „dostanie“ sa do organizmu, ale na remineralizáciu zubnej skloviny a jej následnú lepšiu odolnosť voči kazom.. Väčšinu fluoru človek vypľuje, nejaké malé množstvo sa vstrebe možno do tela, ale hovorím to je zanedbateľné. Skôr by som si viac dával pozor na to čo človek je, ako n fluor v paste, ktorý si myslím zubom prospieva( bavíme sa iba o zuboch teraz, nie o jeho potrebe v organizme), fluor pre telo človek získava človek z potravy v prirodzenej forme prostredníctvo hlavne zeleniny a obilnín ( veľa ho má napr. proso), jesť mäso a ryby samo o sebe znamená dopovať telo obrovskými škodlivinami, dokonca aj keď sa jedná o domáci produkt…

          • Hmm. Cez dasna a pod jazykom sa latky rychlo vstrebavaju. Na to prisli uz aj farmaceuti a vyrabaju lieky, ktore treba dat pod jazyk. Takze never tomu, ze vacsinu fluoru vyplujes. A ked to budes robit 2x denne, dostanes davku jak svina. Fluoru mame vsetci az az a telo si dopravi fluor tam kde treba, teda do zubov, ak je ho tam malo. Logicke.
            Inak, prospesnost fluoru je znacne spochybnena. Kedysi sa fluor pridaval aj do vody a ja ako decko si pamatam, ze nam fluoridovali zuby, ale uz sa ani jedno nerobi. Preco asi?
            Mame v rodine zubara a ten by fluorovu pastu do ust nedal. Hovori, ze ak je to naozaj nutne, treba fluoridovat fluoridovym gelom konkretny zub, ktory je oslabeny, aj to len kratkodobo. A kruti hlavou, kolko ludi chodi do ordinacie s flakatymi zubami, co maju nadbytok fluoru. Inak fluoroza je nezvratna, takze uz ked ju mas, neda sa to napravit.
            Tazko ta ale presviedcat. Keby si chcel, davno si vygooglis nieco o fluore. Na nete je toho dostupneho habadej, aj studie moderne vyskumy v pdf-ku od renomovaných kapacit, nie len popularno-naucne clanky.

          • DG .. Vieš čo všetko mám ja nagooglené a koľko informácií? Len ja sa rozhodujem na základe vlastného úsudku a nežeriem hneď všetko čo človek nájde na nete alebo aj hocikde inde. Netvrdím, že fluorová pasta je pre zdravé zuby potrebná len to,že jej škodlivosť sa odporcami veľmi preháňa. Nepoznám, ani som sa nestretol s nikým čo má fluorózu, ale stretol som sa s mnohými zubnými kazmi a rôznymi „demineralizovanými“ zubami.

          • “demineralizovanými” zubami? Ved zub sa nesklada primarne z fluoru, ale z vapniku a fosforu, takze ak ma niekto demineralizovane zuby (v tom pripade vacsinou aj kosti), tak treba doplnat hlavne tieto dva mineraly v strave.
            A zubne kazy? Tak to ti verim, ze si sa stretol z mnohymi. Ludia su hnili poriadne si cistit zuby. Riesia az bolestive alebo esteticke problemy. Takze pokial je kaz v zadu a neboli, tak pohodicka.
            Zaverom:kazdeho volba.

          • Zub sa nekazí z nedostatku fluóru. Fluór má afinitu k tvrdým zubným tkanivám v prípade vypadnutej OH skupiny z hydroxyapatitu (CA5 (PO4) 3 (OH)), čo je následok pôsobenia kyselín zo zrelého plaku. Ak je zub čistý, neodvápňuje sa a potom nie je potrebný fluór. Celý svet upustil od fluodizácie vody pre ľahké predávkovanie a následné škody na zdraví, a zuboch zvlášť. A stále platí, že motívom fluorizdácie bola populácia so zlými hygienickými návykmi. Aj fluoridované zuby sa pokazia, ak na nich bude zrelý plak. Navyše oveľa väčšie nebezpečenstvo hrozí od enzýmov z plaku, ktorý spôsobí stratu zubov spoľahlivejšie, než kaz. A tam žiadna fluoridácia nepomôže. Sto krát zmysluplnejšie, než fluoridové pasty, je peniaze vraziť do kvalitnej zubnej a medzizubnej kefky a dva krát do roka zájsť na dentálnu hygienu, aby človeka naučili, ako si správne čistiť zuby.
            Ak už silou-mocou niečo fluoridové, tak fluoridový gél, ale ani ten nie je spásonosný. Fluoridový gél je vhodný iba na začínajúce odvápnené lézie na tvrdých tkanivách. Vie „zapchať“ práve vypadnutú OH skupinu a prispieva k remineralizácii skloviny. Použiť by sa mal po riadnom vyčistení zubov, naniesť na ne a nechať bez vyplachovania pôsobiť.
            Ale je to zase len náprava chýb vzniknutých nedokonalým čistením… Stále platí, že nedokonalým čistením trpia aj ďasná a na nich je fluoridový gél neúčinný.

          • Tak podľa vás majú Švajčiari vraj zdravé a žiarivo biele zuby zo švajčiarskych zubných pást a Indiáni, Afričania, Indovia, Eskimáci a vlastne akékoľvek primitívne žijúce spoločenstvá majú žiarivo biele a zdravé zuby z čoho? No pasty to nebudú, keď v živote nevideli ani zubnú kefku. Všetko je len o strave a pH. „Civilizované“ krajiny, kde sa konzumujú kyselinotvorné potraviny a kilogramy cukru mesačne na jednotlivca, či už v strave alebo nápojoch, žiaľ platia svoju daň. Intenzívnym čistením zubov sa len plátajú dôsledky, no neriešia skutočné príčiny.

            A čo konkrétne má podľa vás fluór spoločné s tým, že vidíte „demineralizované“ zuby? Fluór predsa zuby neremineralizuje. Zuby sa mineralizujú slinami, pokiaľ je v ústach správne PH, správne baktérie, dostatok slín a samozrejme vhodný obsah minerálnych látok v tele. Vyťahovanie minerálov zo zubov prebieha pri nízkom PH v ústach, čo spôsobuje zlá strava. Toľko obľúbený junkfood, fastfood, sladené jedlá, sladené nápoje a následná žuvačka z reklamy to žiaľ už nezachráni. Za prvé ich účinok je len krátkodobý, podstatné totiž je aké pH máte v ústach celých 24 hodín denne, teda aj počas spánku. Za druhé obsahujú škodlivý aspartam a iné „bonusy“.

            Fluór je najreaktívnejší a najagresívnejší prvok na Zemi. Reaguje úplne zo všetkými prvkami, aj so zlatom, striebrom a platinou. Jediný, kto mu dokáže odolať je Neón a Hélium. Ten prvok je zlo. V čistom stave je tak reaktívny, že vypáli dieru do skla a zapáli železo. Prečo si takýto prvok dobrovoľne dodávať do tela po každom jedle?

            Fluorid v zubných pastách obsahuje fluór presne tak ako kuchynská soľ – chlorid sodný – obsahuje chlór. V pastách je najčastejšie vo väzbe s cínom, prípadne sodíkom. Zubná sklovina je zlúčenina vápniku, tiež nazývaná apatit. Čistenie zubov s fluoridovou pastou spôsobí, že (OH)- skupiny apatitu sú vytláčané agresívnymi iónmi fluóru za vzniku fluorapatitu. Táto zmena je nezvratná. Fluór už ako správny parazit nikdy neodíde a silné ložiská fluorapatitu sú tie povestné biele škvrny na zuboch.

            Čo sa dobrovoľnou konzumáciou fluóru vlastne získa? Veľké nič + dodatočné nezvratné zničenie prirodzenej zubnej skloviny. A keď po dlhoročnom užívaní fluoridovej pasty a ústnej vody nemáte biele škvrny na zuboch, tak máte fluór vstrebaný niekde inde. Keď už raz prišiel, nikam nezmizne. Ústami sa vstrebáva do celého tela, nervového systému, kostí atď.

          • Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše názory, s ktorými v podstate súhlasím. Hlavné príčina hocijakých problémov zo zubami vyplýva zo stravy a techniky čistenia zubov. Jediné čo som tým fluórom povedal je, že nemyslím si, že je to také „zlo“ ako sa niekedy jeho zarytými odporcami zvykne prezentovať. Švajčiarov som dával ako príklad z „civilizovaných“ krajín, pretože u nich aminofluoridy vlastne začali a ich stav zubov z pomedzi ostatných podobných krajín je omnoho lepší. Samozrejme domorodé národy a dá sa povedať krajiny tretieho sveta to je trošku iná kapitola, iný svet a iné podmienky. Fluoridovaná voda bola a niekde aj je riadna blbosť, pretože je to nasilu nútené ľuďom bez možnosti voľby a sám by som takú vodu určite nepil,tak ako nepijem priamo nefiltrovanú našu chlórovanú vodu…

        • 1. čisté zuby sa nekazia
          2. tí, čo tvrdia, že si niekolkokrát denne čistia zuby, majú väčšinou v puse najväčší čurbes
          3. valná väčšina ľudí nevie, ako si správne čistiť zuby, a tak to zvádza na genetiku
          A ešte jedna základná rada pre rodičov: neocucávejte deťom cumlíky a lyžičky. Spoľahlivo im zarábate na pokazené zuby, lebo im do úst prenášate kmene baktérií Streptococcus mutans a ďalšie, ktoré sa podieľajú na tvorbe zubného kazu pri zníženej dentálnej hygiene, a navrch je to teda aj pohľadovo neskutočná prasačina…

  22. Ešte by som sa chcel opýtať prečo je tak podstatné ( je to v článku zdôrazňované), aby bol použitý olej lisovaný za studena ? Nefunguje tento proces na tej podstate oleja resp. tuku, ktorý naväzuje baktérie , vírusy a toxíny?

    • Rozdiel medzi panenským a nepanenským olejom je tu spomínaný. Skúste napr. pozrieť diskusiu vyššie.
      Vždy sa snažím používať kvalitné panenské oleje, ktoré majú zachované zdraviu prospešné látky (nezničené chemickým spracovaním). Oil pulling nevynímajúc :)

      • Rozdiel medzi panenským a nepanenským je mi jasný. Nie je my jasné ako som sa pýtal vyššie to, prečo je to pri oil pullingu podstatné, keď princíp tohto „cvičenia“ spočíva v tom, že na olej sa naviažu baktérie, vírusy, toxíny a potom sa vyplúva. Teda olej sa vypľuje a nenaväzuje na seba škodliviny preto, že je panenský ale preto, že je to OLEJ. Aký má teda zmysel vyplachovať si ústa panenským ? To som sa pýtal:).

        Inak čo sa týka oil pullingu, ľudia zvyčajne používajú drahý kokosový olej , pretože je chutný, doporučujem skúsiť slovenský slnenčnicový olej lis. za studena, ktorý chutí ako slnečnicové semiačka ( teda má v pohode chuť) a jeho cena je cca 2-3 € za liter čo je proti kokosáku rozdiel…

        • Vždy je podstatné, používať kvalitné suroviny, teda aj pri oil pullingu.
          Ak by sme prihliadali čisto len na schopnosť oleja viazať toxíny, dalo by sa to robiť hocakým olejom (pritiahnuté za vlasy – aj motorovým, a aby sme ušetrili, tak trebárs aj vyjazdeným). Panenský kokosový olej je protiplesňový, protivírusový a antibakteriálny, a tieto vlastnosti vám okrem extrakcie toxických látok poskytnú ďalšie v článku spomínané benefity, hlavne prevenciu ochorenia ďasien a úst a prevenciu zápachu z úst.
          Ja mám oil pulling vyskúšaný s panenským kokosovým olejom, ale napr. pôvodne sa robí s ľanovým. Viaceré druhy olejov sú uvedené v článku, takže sa každý môže rozhodnúť. Na kvalitnom panenskom ale trvám, veď aj vami odporúčaný olej lisovaný za studena slnečnicový je panenský, či?

          • Možno to bude tým, že v tom panenskom sa zachovávajú živé enzýmy, ktoré pomáhajú čistiť od baktérií a pod.

  23. Je aj ten slnečnicový lisovaný za studena, nehádam sa, že panenský je najlepší, je to určite pravda. Šlo mi len o to, že podstata toho procesu spočíva v olej, nie v spôsobe jeho získania. Čo viem, tak mnohí využívajú kokosák na toto aj rpeto, že ostatné dá sa povedať lacnejšie oleje im nechutia, ale treba ich vyskúšať lisované za studena, v tom príapde ten slnečnicový je fakt úplne v pohode, ale zase ten kokosový, ak je to pravda (nemám vyskúšané) by mal bieliť zuby, čo je veľké plus ak to tak je…

    • Po oil pullingu panenským kokosovým olejom sú zuby opticky rozjasnené. Rovnako pri ňom nehrozí sfarbenie zubov do žlta, čo sa ľahko môže stať pri oil pullingu s inými olejmi, ktoré nemajú číru farbu, slnečnicového oleja nevynímajúc. Najmä ľudia, ktorým sa ľahko farbia zuby z potravín, by si mali dať na to pozor.

  24. oil pulling pomáha aj pri bolestiach zubov – hlavne periodontálne ťažkosti. Než sa rozhodnete ísť na ťahanie nervu, tak skúste oil pulling – vytiahne to zápal a ušetríte pár eur aj zub …

  25. Dobrý den,Oil pulling dělám teprve druhý den a moc se mi líbí pocit v ústech po pullingu. Jen jsem se nikde nedočetla jak dlouho to mám dělat. Týden,měsíc?

    • Oil pulling môžete robiť tak dlho, ako chcete. Niekto ho robí do odoznenia problémov, a niekto to má ako bežnú hygienickú rutinu úst, teda oil pullinguje každý deň :)

      • Děkuji moc za rzchlou odpověď :) Ještě jeden dotaz. Pracuji ve třísměnném provozu,po noční šichtě spím do poledne a pak ještě dvě hodiny před odchodem do práce. Kdy je nejvhodnější dělat pulling?

        • Najlepšie na lačno, hneď po prebudení. Je jedno, kedy sa budíte, ráno, na obed či večer :)

  26. Ja som túto info dostala už pred pár rokmi od jedného Ruského liečiteľa…u nás sa tomu vraví mlganie. Skvelá metóda detoxikácie a časom v podstate aj príjemná. Z článku nesúhlasím len s jednou vecou…klystír vôbec nie je nepríjemný a za určitých okolnosti je dokonca nevyhnutný, ale to by už bolo asi na inú debatu. Zatiaľ som mlgala len so slnečnicovým olejom, ale skúsim kokosový. Začínam používať aj zubnú pastu z kokosového oleja, takže to bude vítaný doplnok.

  27. Viete mi prosim poradit, je to vhodne aj pocas dojcenia? Dakujem

  28. Dobrý deň, mohli by ste mi odporučiť, aký kokosový olej by som mohla na oil pulling kúpiť? Čo som pozerala na internete, tak jeho ceny nie sú zrovna najnižšie na to, ako rýchlo sa pri pravidelnom oil pullingu minie :/ Ďakujem :)

    • Mária, vyberajte vždy iba kvalitný, panenský, za studena lisovaný, z prvotriednych surovín, balený najlepšie v skle :) Nám sa osvedčil Kingray a HealthLink. Ak sa neviete rozhodnúť, skúste si prečítať Recenziu kokosových olejov tu na stránke, prípadne si pozriete v diskusii pod článkom skúsenosti a názory ostatných.
      Prihliadnuc na celkový úžitok, hlavne so zdravotné výhody, je cena kvalitného panenského kokosového oleja super výhodná (napríklad v porovnaní s nákladnou liečbou liekmi alebo drahé stomatologické výkony).

  29. Ja robim oil pulling, ale chcem sa spytat, ci ten isty olej pri tom mozem aj uzivat vnutorne? Ze kazdy den lyzicku kokosaku prehltnem. Ze to ma tiez dobre ucinky.
    Samozrejme bio panensky kokosak lysovany za studena.

    • Diana, panenský kokosový olej s ktorým robíte oil pulling – použitý na oil pulling vypľuť! zvyšný v pohári použiť podľa preferencií – na konzumáciu alebo natieranie na telo. Zdraviu to len prospeje :D

  30. Ano, ten pouzity na oil pulling vypluvam samozrejme :-D
    Som to napisala trosku nejasne :-D
    Myslela som dalsiu lyzicku oleja z nadoby kazdy den len prehltat. :-D

  31. práve som to skúsila a na začiatku to bolo fakt nechutné… vypľula som ho asi po minúte ale skúsila som to znovu s oveľa menším množstvom, nechala som si ho 10 min a potom s normálnym množstvom ďalších 15 min :) už žiaden problém a super pocit v ústach
    použila som panenský slnečnicový, chutí úžasne :)

  32. Zdravím, viem že sa to netýka témy článku, ale neviem kam by som svoju otázku vložila… Poznáte nejaký dobrý recept s kokosovým olejom na liečbu bradavíc? Respektíve, má kokosový olej účinok aj na bradavice? Už asi tri roky bojujem s jednou obrovskou bradavicou na spodnej strane chodidla, ktorá nemá klasický vyrážkový alebo pľuzgierový tvar, ale skôr vyzerá ako popraskaná koža s malými čiernymi bodkami, ktoré su podľa kožnej doktorky korienky bradavíc. Začína sa to rozširovať aj na malíček. Liečba predpísanými mastičkami nezabrala. Bola by som rada, ak by ste mi vedeli poradiť, ne webe som nič konkrétnejšieho nenašla. Ďakujem! :) :)

    • Bradavice sú vírusové ochorenie. Kokosový olej je účinný proti vírusom, takže jeho použitie určite zmysel má. Ak máte veľkú „tvrdohlavú“ bradavicu, skúste týchto pár tipov:
      1. Každý večer si 15 minút nohy odmáčajte vo veľmi teplej vode. Je to dôležitá súčasť liečebného procesu. Zmäknutú kožu odstráňte pilníkom, ktorý potom dôkladne vydezinfikujte.
      2. Na bradavice zaberajú aj silné éterické oleje, ako napr. oregánový alebo tea tree. (Oleje musia byť kvalitné, nie do aromalamply!) 3 kvapky kvapnite na bradavicu a na pár hodín prelepte.
      3. Môžete vyskúšať aj pastu zo sódy. Pripravte hustú pastu z jedlej sódy a vody. Priložte na bradavicu a na pár hodín prelepte.
      4. Niektorí ľudia nedajú dopustiť na jablčný ocot. Naneste trochu na tampón a na pár hodín prelepte.
      5. Možno pomôže cesnak. Prelisovaný cesnak dajte na tampón a priložte na bradavicu. Na pár hodín prelepte.
      Dbajte, aby prípravky boli len na bradavici a nepoškodili okolitú kožu. Chrániť ju môžete tak, že okolie bradavice natriete kokosovým olejom.
      Treba to robiť opatrne a postupne. Najlepšie je pred spánkom nohy odmočiť, poriadne vysušiť, natrieť kokosovým olejom a nechať odpočívať. Behom dňa potom použiť na pár hodín náplasť iba na bradavicu s niektorým zo spomínaných prípravkov. Každý deň sledovať, ako bradavica reaguje. Mala by sama po čase vypadnúť. Nikdy ju nevyberajte nožnicami a pod.
      Zvážte aj štýl topánok, ktoré nosíte, prípadne používajte gélové vložky. Noste kvalitné priedušné ponožky a často ich vymieňajte. Perte ich na vysokých teplotách. Ak chodíte v topánkach (papuče, šlapky) naboso, vydezinfikujte ich.
      Psychická príčina vzniku bradavice na nohe:http://www.afirmacie.sk/bradavice-na-nohe/

  33. Julius Podhora 6. apríla 2015 o 11:37

    Na margo virgin alebo lisovany za studena. Virgin alebo lisovany za studena neznamena este to, ze olej je skutocne nezahriaty. Finta je v tom, ze teraz sa vacsina olej lisuje na hydraulickych lisoch, kde sa vytvori tak vysoky tlak, ze olej sa sam pri takomto tlaku zahreje na teplotu ktora bezne presahuje 70-80 Celsia. Pri tejto teplote sa neda hovorit ani zdaleka o oleji, ktory ma vlastnosti oleja ktory nie je zahriaty na takuto teplotu. Zijem v Nemecku, takze rozumiem, ze sa mi lahko rozprava o tom aky olej kupovat ale pozeral som, ze aj na SK sa da kupit olej ktory kupujem. Nechce davat ziaden link na olej aby to niekto nebral ako reklamu. Poskytnem len meno oleja: Dr. Georg – Bio-Kokosöl. Ludom ktory sa zaujmaju, preco by mali kupovat niektory z takychto olejov, oznacovanych aj ako „raw“ aleho „Rohkost“, odporucam si precitat ako sa ziskavaju oleje pri beznom priemyselnom spracovani. Tieto oleje su samozrejme drahsie lebo sa narocnejsie ziskavaju ako aj vytaznost oleja je vyrazne nizia, ked nedochadza k tak vysokym tlakom. V skratke: to ze olej je bio neznamena, ze je lisovany za studena, to ze je bio a lisovany za studena neznamena, ze teplota nepresiahla v niektorych pripadoch aj vyse 100 C pri jeho vyrobe. Oznacenie „RAW“ alebo v nemcine „Rohkost“ znamena ze teplota pri vyrobe co je dolezite nepresiahla 38 Celsia. To iste plati pre susene ovocie, bylinky, koreniny……… a nakolko mam na stole kokosovy cukor tak tiez pre ten :-) Dufam, ze tieto informacie pomozu aspon niekomu. :-)

  34. Julius Podhora 6. apríla 2015 o 12:25

    aby som to este upresnil „lisovany za studena“/extra virgin len znamena, ze olej nie je umelo zahrievany. Pred alebo pri procese lisovania ale nic nehovori o teple ktore vznika pri lisovani. To je uz len zohladnene v oznaceni „raw“ „raw food“ „Rohkost“ „Rohkostqualität“. A este dolezita vec, pozerat ci napr. pri olejoch ako su Araganovy olej, ci nie su pouzite restovane semiacka, potom vyznam „lisovany za studena“ je uplne nezmyselny. Kupujem araganovy olej, je to relativne drahy olej. V bio kvalite je cca o 50% drahsi ako normalny. Lisovany za studena zase o 50% drahsi. Ak je rucne listovany (Rohkost) tak dalsich 50% ceny hore. Vyslednu sumu radsej neuvadzam :-) Ale potom ta chut…

    • Dobri deň,reagujem na váš komentár ohladom olejv.Da sa kúpiť v Nemecku kvalitný kokosovy olej aj niekde normalne v obchode? Ak hej,môžete mi poradiť kde?A aky by ste mi odporucili? Alebo to ide len cez Internet objednaj? Dakujem za odpoveď

  35. Dá sa to použiť aj na zubný kaz??

    • Určite áno. Zubný kaz to môže zastaviť, ale dieru v zube kokosový olej neopraví. Tú treba dať opraviť zubárovi.

  36. Zdravím …
    Chcel by som sa opýtať ,je možné kombinovať spomínanú metódu s čistením zubov s kurkumou, mám na mysli po vyčistení zubov zubnou kefkou za pomoci kurkumi , vypláchnuť ústa a následne prejsť na oil- pulling ? Je možné aplikovať tento postup aj 2 krát denne? Ďakujem.

    • Oil Pulling môžete robiť koľkokrát denne chcete. Je to veľmi šetrná metóda, ako udržať ústa a zuby zdravé. Pozor treba dať sa čistenie práškami – kurkuma, sóda, aktívne uhlie – treba mať veľmi jemnú zubnú kefku (najlepšie curaprox smart) a netlačiť (držať kefku ako pero). Vlastne jemnosť a opatrnosť platí pri čistení zubov všeobecne :)

  37. Ahoj, skusam uz priblizne tyzden oil pulling, najskor rano nalacno 20 minut. Docitala som sa ze ak chcem aby sa vysledky dostavili rychlejsie tak mozem skusit viac krad denne. Takze poslednych par dni rano a vecer po 20 minut, kvoli chrnonickej zadnej nadche. Zaznamenala som ze sa lepsie uvolnuju hlieny, povlak na jazyku a na zuboch sa netvori tolko ako predtym ale hlavne a to je moja otazka pretoze odpoved som nikde nenasla a neviem ci je to normalne – mam treti den svetlo hnedy vytok z intimnych partii. Nepachne, nic nesvrbi ani ziadne ine problemy nemam. Moze byt ze sa mi organizmus aj takto precistuje ci sa mam znepokojovat?

    • Ahoj. Podľa mňa to s oil pullingom nebude mať súvis. Ako prvé zájdi na gyndu, aby sa vylúčil nejaký gynekolgociký problém. Keď to budeš mať v poriadku, tak skús na týždeň prestať s oil pullingom, či výtok zmizne. A potom zasa začať, či sa výtok opäť objaví. Tak najlepšie zistíš, či to má súvislosť.

  38. Dobry den,

    v prvom rade Vam chcem podakovat za stranku, nacerpala som z nej mnohe uzitocne informacie. Dakujem, ze sa o Vase vedomosti delite aj s inymi:)
    Chcela by som sa spytat, ak budem oil pulling robit 2 az 3x denne, kedy si mam umyvat zuby klasicky zubnou kefkou a samozrejme bio pastou? Nenarusi sa tym proces? Prip. oil pulling nahradza umyvanie zubov?
    Dalej, som prekvapena, ze sa ma pulling robit pred jedlom, ved napokon po jedeni mame v ustach bakterie, viete mi to vysvetlit?:)
    A posledna otazka, s kokosovym alebo akymkolvek inym olejom sa nema manipulovat kovovou lyzicou, ako s nim manipulujete Vy?
    Dakujem:)

    • Dobrý deň. Ďakujem a teší ma, že je stránka užitočná. Teraz k vašim otázkam. Oil pulling nenahrádza čistenie zubov. Mohlo by, ak by sme mali ideálnu stravu s množstvom zeleniny, bez hromady cukrov a spracovaných potravín. Inak treba povlak mechanicky odstraňovať zubnou kefkou.
      V ústach máte baktérie po celý čas, nie len po jedle. Najviac baktérií máme v ústach ráno, keďže v noci sa menej produkujú sliny, ktoré ústnu dutinu prirodzene čistia – preto máme ráno v ústach ako v polepšovni :D Zuby by sa mali umývať ráno pred jedlom, aby ste tie baktérie nekrmili. Potom sa môžete v pokoji najesť. Myslím, že s čistými zubami a ústami si jedlo aj viac vychutnáte. Výborne je to vysvetlené v tomto článku – http://www.prezuby.eu/viete-kedy-si-cistit-zuby/
      Neviem o tom, že sa s kokosovým olejom nemá manipulovať s kovom. Pokiaľ viem, tak oleje reagujú najmä s plastmi, preto nie je dobré držať ich v plastových fľašiach či nádobách. Ja naberám kokosový olej normálne lyžicou a žiadne problémy som nespozorovala.

      • Dakujem za odpoved, uz mi je to trosku viac jasne:) Stranku som si nastudovala, to rano pred jedlom mam zauzivane, ale potom uz iba klasicky po jedle. Len stale neviem, kedy si pri oil pullingu ktory si robim rano aj vecer umyvat zuby klasicky zubnou kefkou a pastou, pred oil pullingom ci po? Je tam nejaky casovy odstup?
        Skusala som si umyt zuby a nato oil pulling a mala som pocit, akoby sa menej svinstva dostalo von, a ked som si to robila po, tak som si ten kokosak zo zubov zmyla, a ten ma asi tiez posobit. Ako to robite Vy?
        Tu informaciu ze oleje nemaju prist do styku s kovmi mam odtialto http://www.info.sk/sprava/38607/oil-pulling-elixir-zivota-existuje/, pre istotu pouzivam malu drevenu varesku.
        Dakujem a pekny den prajem:)

        • Pred ranným oil pullingom si môžete umyť zuby, ale aj nemusíte, nakoľko po oil pullingu si ústa vypláchnete a riadne vyčistíte iba zubnou kefku. Bohato to stačí. Olej po oil pullingu nemusíte nechať v ústach, svoju prácu už spravil. Žiadnu zubnú pastu nepotrebujete. Ja zubnú pastu nepoužívam už veľmi dlho, ale iba curaprox zubnú kefku, kokosový olej a raz za čas jedlú sódu alebo dentie prášok. Základ totiž je mať dobrú techniku čistenia zubov, aby ste odstránili zubný povlak a ten sa odstraňuje iba mechanicky – zubnou kefkou. Pasta dodáva falošný pocit sviežosti. Ak máte ústa aj dych svieže po čistení bez pasty, vtedy to robíte správne. Samozrejme, treba čistiť aj jazyk škrabkou na jazyk alebo malou kovovou lyžičkou.
          A keď sme pri tom kove, článok nijako nezdôvodňuje, prečo by sa nemala používať kovová lyžica. Vôbec netuším, kde na to prišli – dôvod „Vo všetobecnosti…“ – mi nestačí. Viem, že olej môže za istých podmienok reagovať s plastom, ale že by nejako reagoval z nehrdzavejúcou oceľou, o tom skutočne nič neviem a to som toho o olejoch prečítala tony materiálu. Myslím, že s týmto sa vôbec nemusíte stresovať a pokojne naberajte olej lyžicou. :D