Abhyanga je ajurvédska olejová masáž samého seba teplým olejom tesne pred kúpaním alebo sprchovaním. Sanskritské slovo snéha znamená „olej“ aj „láska“, a účinky Abhyangy sú podobné ako zakúšať pocit byť milovaný. Obe skúsenosti vám dodajú hlboký pocit stability, tepla a pohodlia.
Abhyanga (olejovanie pokožky)
Abhyanga patrí do súboru Dina-čarjá, čo zahŕňa každodenné praktizovanie činností starostlivosti o seba – čistenie jazyka škrabkou, umývanie očí, Néti (zvlhčovanie nosa), Nasja (olejovanie nosa), čistiaca masáž suchou kefou, Abhyanga (olejovanie pokožky). Je nástrojom liečenia a povzbudením pre naše telo fungovať optimálne. Mojou najobľúbenejšou praxou je najmä Abhyanga, masáž samého seba teplým olejom. Jedná sa o jeden z najhodnotnejších postupov pre vyvažovanie Vata Dóš.
Ak si z celého súboru postupov Dina-čarjá vyberiete len jednu vec, vyberte si Abhyangu. Po čase si všimnete, že každodenné olejovanie pokožky vytvára ochranné a posilňujúce pole aktívne počas celého dňa.
Abhyanga – ajurvédske olejovanie pokožky
• Umiestnite fľašu oleja v miske s horúcou vodou, až je olej príjemné teplý, ale nie horúci.
• Sadnite si alebo stojte pohodlne v teplej miestnosti, na uteráku, pri ktorom nevadí, že sa zamastí. Uistite sa, že ste chránení pred akýmkoľvek prievanom.
• Naneste veľkoryso olej celé vaše telo.
• Masírujte olej do tela, počnúc končatinami a postupujte smerom k stredu tela. Používať dlhé ťahy na končatinách a krúživé pohyby na kĺboch. Masíruje dlaňami krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek brucho a hrudník. Na bruchu nasledujte cestu hrubého čreva – zažnite na pravej strane brucha, potom cez, a potom sa na ľavej strane.
• S láskou a trpezlivosťou masírujte telo 5-20 minút.
• Nezabúdajte ani na pokožku hlavy. Naneste olej na vrchole vašej hlavy (Adhipati marma) a pomaly masírujte krúživými pohybmi nadol.
• Pár kvapiek teplého oleja dajte na špičku malíčku alebo na vatový tampón a aplikujte ho do uší na otvorenie zvukovodu. (Ak máte nejaký aktuálny alebo chronický zdravotný problém s ušami, poraďte sa najskôr s lekárom.)
• Po masáži chodidiel si ich pred sprchou najskôr dobre umyte a poutierajte, aby ste sa v sprche nepošmykli.
• Užite si teplú vaňu alebo sprchu. Na ochlpené časti tela a vlasy môžete použiť jemné mydlo alebo šampón, aby v nich nezostal olej. Na telo mydlo nepožívajte.
• Vysušte sa osuškou a pokojne si v nej chvíľu vychutnajte pohodlie. Je dobré mať osobitný uterák iba na Abhyangu, pretože sa nevyhnete hromadeniu oleja. (Po vypratí uterák nesušte v sušičke, ale voľne na vzduchu. Zbytky nevypratého oleja by mohli spôsobiť požiar.)
• Na nohy si dajte pár bielych bavlnených ponožiek.
• Ľahnite si a chvíľku relaxujte.
• Užite si to.
Aký olej použiť na ajurvédsku olejovú masáž Abhyanga
Možno zistíte, že vám robí dobre meniť masážny olej pri striedaní ročných období. Existuje však niekoľko všeobecných tipov. Dva základné sú:
1. Vždy sa uistite, že olej nie je zatuchnutý a starý.
2. Pred použitím nového oleja vždy otestujte, či naň nie ste alergickí, a to aplikovaním na malý kúsok pokožky.
Sezamový olej: tradične odporúčaný olej, cení sa jeho schopnosť budovať v tele silu a jemnosť. Zahrieva a odporúča sa tým, ktorým je často zima a majú problémy so suchou pokožkou.
Slnečnicový a mandľový olej: tieto oleje neohrievajú ani neochladzujú a odporúčajú sa tým, ktorí nemajú problémy so suchou pokožkou.
Kokosový olej : ochladzuje a odporúča sa tým, ktorým je často teplo a majú citlivú pokožku.
Nanášanie vysoko kvalitných esenciálnych olejov pri Abhyange na zápästia a krk môžu podporiť rovnováhu. V zime je vodný esenciálny olej zo sladkého pomaranča, na jar sa hodí esenciálny olej z grepu, citrónu, bergamonu či borovice, v lete použite jazmín, levanduľu alebo ružový esenciálny olej, na jeseň skúste šalviový alebo cédrový esenciálny olej. Pár kvapiek vami zvoleného esenciálneho oleja pridajte do základného oleja, ktorý ste si vybrali na praktizovanie Abhynagy.